Wirus świnki

Świnka należy do chorób, które dotyczą przede wszystkim dzieci. Wirus świnki powoduje zapalenie ślinianek, najczęściej przyusznych. W przypadku dzieci choroba ta ma najczęściej łagodny przebieg. Okres inkubacji może wynosić nawet 21 dni.

Zakażenie wirusowe dzieli się na dwa etapy. W pierwszym z nich dochodzi do powstania gorączki, zazwyczaj niewysokiej. W drugim zaś obserwuje się obrzęk ślinianek, który może być zarówno jednostronny, jak i dwustronny. Chory bardzo często odczuwa ból podczas podstawowych czynności, takich jak mówienie i spożywanie posiłków.
Rozprzestrzenianie wirusa następuje drogą kropelkową.

Zakażeniu sprzyja bliski kontakt z osobą zarażoną. Zapobieganie chorobie odbywa się głównie przez szczepienia, obecnie do obrotu została dopuszczona szczepionka, która zawiera żywe, atenuowane wirusy.

W niektórych przypadkach zakażenie wirusem świnki może powodować powstanie różnych powikłań. Niekiedy jest to zapalenie mózgu, które ma zazwyczaj łagodny przebieg, bez żadnych skutków ubocznych. W przypadku niewielkiej liczby chorych, może dojść do utraty słuchu, jednak najczęściej jest to powikłanie przejściowe.

Dolegliwości mogą także występować ze strony gruczołów wydzielniczych. Niekiedy obserwuje się zapalenia trzustki, jąder czy wątroby. Część z nich nie powoduje żadnych następstw.